GÜNCEL

Okay Gönensin : HDP’den Siriza çıkar mı?

Tarih
04 Nisan 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Okay Gönensin

4 Nisan 2015

Yunanistan’da bir “sol ittifak” olarak ortaya çıkan Siriza’nın seçim başarısı, iktidar olması beklenen bir sonuç değildi.

 

Ama Yunan halkının kıpırdanmalarından “bir şeyler olacağı” seziliyordu, nitekim oldu.

 

Türkiye’de HDP’nin çevresinde de “kıpırdanmalar” oluyor. HDP’den Siriza çıkar mı, sorusunu soranların aradığı cevap tabii ki iktidar çıkması değil, ana muhalefet çıkması.

 

HDP ile ilgili “kıpırdanmalar”ı sokakta bile tespit etmek güç değil. Değişik çevrelerden, değişik sınıf ve yapılardan insanların değişik amaçlarla HDP’ye yönelme halinde “kıpırdanma”larını görmemek mümkün değil.

 

Bu kıpırdanmaların ne miktarda bir oya tekabül edeceği ise halen meçhul. Kıpırdananların ne kadarının son anda eski yuvalarına döneceği belli olmadığı gibi, “barış” amaçlı oy sahiplerinin de HDP’de durmaları için bazı gelişmelerin sağlanması büyük önem taşıyor.

 

Barış süreci, KCK’nın Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı silahlı mücadeleyi sonlandırma kararını alacağı kongreye kadar durmuş durumda. Eğer daha önce öngörüldüğü gibi bu kongre Nisan ayında toplanır ve beklenen kararı alırsa, bunun doğrudan HDP oylarına yansıması da büyük ihtimaldir.

 

Ak Parti de “süreci biz başlattık barışı biz getirdik” diyecektir, ama bu nedenle HDP’ye yönelmesi muhtemel oylar zaten Ak Parti’ye gitmeyecek oylardır.

 

Şu andaki veriler, HDP’nin yüzde 10 barajını aşmaya oldukça yakın olduğunu ve muhtemelen aşacağını gösteriyor. Ancak yüzde 10-10.5-11 gibi oy oranları da Siriza etkisi yaratmak için yeterli değildir.

 

HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde, Türk toplumu ve siyasetinde Siriza etkisi yaratabilmesi için yüzde 12-13 ve üzeri bir oy oranı gerekmektedir.

 

HDP’nin böyle bir orana ulaşabilmesi için de yurt dışındaki seçmenini çok kuvvetli olarak sandığa götürmesi gerekiyor. Yurt dışındaki seçmen için “randevu” yöntemi kaldırıldı, ama bu seçimlerin nasıl yapılacağı henüz belli değil.

 

HDP’den Siriza çıkmasını umut edenler, kuvvetle umut edenler olabilir. HDP’yi yüzde 10’un üzerine taşıyacak olan unsurlardan biri de bu umut ve beklentilerdir.

 

Bunlar ne aşamada olursa olsun son belirleyici barış sürercinde önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler olacaktır.

Vatan

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

;