POLEMİK

Fuat Uğur : 15 Temmuz FETÖ’nün B plânıydı

Tarih
06 Aralık 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Fuat Uğur
Önceki gün bir vesileyle konuştuğum Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek’e de ilettim. Biliyorum çünkü, Aytun Çıray televizyonları dolaşarak “Fuat Uğur yazmış işte, o biliyorduysa, hükümet de biliyordu. Çağıralım dinleyelim kendisini” diye bir algı üretme peşinde.

Sayın Petek’e “Kaynağım belli, ismini de açık açık yazdım üstelik; Ümit Akdemir. Dahası bana söylediklerinden yazdıklarım, anlattıklarının sadece küçük bir kısmı. Onu çağırın, çünkü sizden davet bekliyor” dedim.

Nitekim üç dört gün önce Rusya’nın Sesi Radyosu’nda(RS FM) gazeteci Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtlarken, doğrusu bana aktardıysa da üzerinde durmadığım ya da hatırlamadığım pek çok önemli konuyu anlattı.

Ümit Akdemir’in söylediklerinden şöyle bir özet yapabilirim:

1-2010 yılında Gülen Eğitim ve Araştırma Vakfı’ndaki görevim sırasında darbe hazırlıklarının yapıldığını anladım. Bir alt yapı hazırlığı vardı ve ben bunun fotoğrafını gördüm.

2-Vakfın çalışmaları çerçevesinde seminerler veriyordum ve bu seminerlerde 80 bin kişiye yaklaşık sunum yaptım. Hepsinde de “Siyasete girmeye çalışıyoruz ancak bu şekilde girmek kirli bir başlangıç olur” dedim. Bunları dediğim için MİT elemanı olarak suçlandım ve 2011’de Zaman gazetesi Doğu Anadolu Halkla İlişkiler görevine sürüldüm. MİT krizi sırasında da tamamen görevime son verdiler.

3-Darbe yapılacağından şüphelendiğimde devletle irtibat kurmak istedim. Bunun için Erzurum Ak Parti İl Başkanı Murat Kılıç'a gittim uyarıda bulunmak için. Ancak il başkanı hiçbir şey yapmadı. 15 Temmuz sonrası o da zaten FETÖ’cü çıktı.

3- Ankara Terör Dairesi(TEM) beni çağırdı ve dinledi. Darbe bu yılın Mayıs ayında planlanıyordu, bunu haber verdim. Bunu eskiden Mahrem Hizmetler denilen Hususilerin Ankara’da toplanmaya başlamalarından anladım. Buna bir de Kemal Kılıçdaroğlu’nun halkı sokağa çağırması, MHP’yi ele geçirme çabaları eklendi. Ancak Kılıçdaroğlu’nun çağrısına CHP tabanı uymadı. MHP’de ise Bahçeli direndi ve MHP’yi bir çırpıda ele geçiremeyeceklerini anladılar. Bu arada ben bilgi vermeye gittiğimde öğrendim ki TEM Genelkurmay’a 2000’den fazla FETÖ’cünün ismini tespit edip vermiş. Bazı ufak tefek tutuklamalar da yapılınca MAYIS ayındaki darbe planı ertelendi ama ne zaman yapılacaktı doğrusu onu ilk başta çözemedim. Çünkü 15 Temmuz FETÖ’cülerin B planıydı.

4-Şu anda bu bahsettiğim Hususilerden 60 kadarı yakalandı ve tutuklu. Kalan 240’dan fazlasının yarısı yurtdışında ve firari. Kalanları Türkiye’de, yurt içinde faaliyet yürütüyor ve basını yönlendiriyorlar. Özellikle siyasal partiler için çok aktifler.

Evet, Ümit Akdemir’in anlatacağı çok şey var.

Mesele sadece onun çağrılması değil kuşkusuz.

CHP’liler “Hulusi Akar ile Hakan Fidan’ın dinlenmeleri Ak Parti’nin oylarıyla reddedildi” gibi yalan haberler yaptırıp hokkabazlık peşinde koşacaklarına şu işi ciddiye alsınlar.

Komisyon üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay’a sordum “Niye reddettiniz?” diye sordum.

Gülerek “Oylama yapılmadı ki reddedelim. Sadece konuşuldu. Biz de gündemimize almayı önerdik. Hepsi bu” dedi.

Sayın Günay gülüyordu ama bu sinsi propagandaların hepsi tek bir amaca hizmet ediyor.

FETÖ soruşturmasını karartmaya.

Türkiye
6 Aralık 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

;