DÜNYA

Bülent Orakoğlu : Suruç Londra Suriye terör hattı (Cumhuriyet tarihinde bir ilk)

Tarih
03 Ağustos 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Bülent Orakoğlu

3 Ağustos 2015

Diyarbakır Bombacısı Orhan Gönder, saldırıdan bir gün sonra Gaziantep'te güvenlik güçlerince hücre evinde yakalanmıştı. Şüphelinin yapılan sorgusu sonrasında, 2014 Ekim ayında Suriye'de IŞİD saflarına katıldığı, örgüte ait kamplarda bomba eğitimi aldığı belirlenmişti. 7 Haziran seçimlerinden iki gün önce HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın mitinginde ardı ardına patlayan bombalar ile ilgili olarak saldırı emrini kendisine, IŞİD kamplarında bomba eğitimi veren İlhan B'nin verdiğini de itiraf etmişti.
İlhan B'nin aynı zamanda, Şubat ayında İngiltere ile Türkiye arasında küçük çapta güvenlik krizi yaratan yaşları küçük 3 İngiliz yabancı savaşçı kızı Türkiye üzerinden Suriye'ye götürüp IŞİD'e teslim edilme emrini veren kişi olduğu, Kanada ajanı Suriye Uyruklu El Muhammed Raşit'in güvenlik kuvvetlerince Şanlıurfa'da yakalanması sonrasında anlaşılmıştı. El Raşit ile ilgili olarak yapılan araştırma ve sorguda, ''Kanada ajanı'' ve dolaylı olarak İngiliz gizli servisi ile ilişkili olduğu, bilgisayarında ele geçirilen doküman ve fotoğraf ve belgelerden anlaşılmıştı.
Daha önceki köşe yazımda belirttiğim gibi Diyarbakır'da peş peşe patlatılan bombalar ile Suruç'ta patlatılan canlı bomba eyleminde, düzenek ve patlayıcıların benzerlik taşıması, Diyarbakır bombacısı Orhan Gönder ile 32 kişinin ölümüne onlarca kişinin yaralanmasına yol açan, Suruç Canlı Bomba eylemcisi Şeyh Abdurahman Alagöz ve ağabeyi Y.E.A'ün, Adıyaman'da İslam çay evinden birbirlerini tanıdıklarının anlaşılması, iki kardeşin de IŞİD kamplarında bomba eğitimi aldıklarının ortaya çıkarılması, Diyarbakır ve Suruç saldırıları talimatlarının, IŞİD bombacısı İlhan B tarafından verildiği gerçeğini ortaya koyarken, arkasındaki küresel güçleri de açık biçimde deşifre ediyor. Bu nedenle IŞİD'in Suruç katliamını, Türkiye'den intikam almak amacıyla veya Suriye Politikası nedeniyle işlediği iddiaları kanaatimce havada kalıyor.
Kanada Ajanı El Raşit ile, IŞİD bomba uzmanı ve eğitmeni İlhan B arasındaki irtibatın işaret ettiği en önemli nokta ise, Batı'dan gelen yabancı savaşçıların, Türkiye üzerinden Suriye'ye geçirilerek IŞİD saflarına katılımlarının, üst aklın kontrolündeki 5 göz ülkelerince (ABD, Britanya, Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya) kurulan organizasyonlarca sağlandığı gerçeği olduğu anlaşılıyor. Psikolojik harp strateji ve taktikleri ile oluşturulan algı operasyonları ile Türkiye'nin, IŞİD'e destek verdiği iftirası ve yalanı, Türkiye'nin birlik ve beraberliğini bozma amacına yönelik olarak günümüzde de devam ettiriliyor.
6-8 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır'da, Kobani Provokasyonu sonucu, kamu düzeninin bozularak yaratılan kaos ve istikrarsızlık ortamında, PKK terör örgütü ve YDGH milis güçlerince, Yasin Börü başta olmak üzere 50 kişinin vahşice öldürülmesi ile sonuçlanan Kobani kalkışması ve Kürt iç savaşı provası yaşanmıştı. Suruç katliamından IŞİD terör örgütü ile birlikte iktidarın sorumlu olduğu iddiasıyla PKK terör örgütünün ateşkesi bozarak güvenlik güçlerine yönelik intikam saldırıları başlatması, Türkiye'nin güneydoğusu başta olmak üzere gelen şehit cenazeleri üzerine, Türkiye 24 Temmuz'da hava harekatı ile Suriye toprakları içinde bulunan PKK ve IŞİD terör örgütleri hedeflerini vurmuştu. Diğer taraftan ülke genelinde Kaos ve istikrarsızlık yaratma amacında olan PKK, IŞİD ve DHKPC'ye yönelik hücre evlere yapılan operasyonlarda yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.
Türkiye, Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak Kürt veya PKK koridorunun Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit ettiği nedeniyle, bu koridorun ve bu koridor üzerinde kurulması muhtemel tampon devlete karşı olduğunu, ABD ve NATO'ya yalnızca bildirmekle iktifa etmişti. Bu nedenle koridoru kapatma amacıyla ele geçirmeye çalışan IŞİD'ın Cerablus ve Azez bölgelerindeki hedefleri vurularak, Cizire ve Afrin kantonları arasındaki bölgenin IŞİD ve hülle yöntemi ile PYD'nin eline geçmesi engellenmişti. Türkiye PKK koridorunun kapatılmaması konusunda kararlığını, ABD-IŞİD ve PKK-PYD terör örgütleri başta olmak üzere dosta düşmana göstermişti.
Türkiye'nin Suriye toprakları içinde uçuşa yasak güvenli bölge oluşturma çalışmalarının halen devam ettiği, bu konuda ABD ve NATO'ya rağmen bu kez kesinlikle tampon bölgenin oluşturulacağı güvenilir kaynaklardan gelen bilgilerden anlaşılıyor. Türkiye'nin yeni bir göç dalgası ile karşılaşmaması için tüm askeri tedbirleri aldığı, IŞİD başta olmak üzere radikal dinci örgütlerin bölgeyi işgal ve kaos yaratma faaliyetlerine kesinlikle izin verilmeyeceği de özellikle Türkiye'nin kırmızı çizgilleri arasında bulunuyor.
Bu köşe kanalıyla Türkiye'nin kendi toprakları içinde asla bir Kürt Devleti oluşumuna izin vermeyeceğini, ancak Ortadoğu'da oluşturulması muhtemel, Kürt-Türk ittifakını ve çözüm sürecini emperyalist ideolojileri açısından tehlike gören Batı'nın, Özal döneminde olduğu gibi bu ittifakın oluşmaması adına çeşitli provokasyonlara tevessül edebileceğini de özellikle belirtmiştim. Bu kez uluslar arası provokasyon IŞİD üzerinden geldi. Daha düne kadar, ABD ve Batı PKK ve PYD'nin IŞİD ile savaşması karşısında PKK'nın terör örgütü kapsamından çıkarılacağını, PKK koridorunun oluşturulmasında PYD'nin ABD'nin kara kuvvetleri gibi hareket ettiğini ifade ederken, PKK'nın savaş baronları uyuşturucu ve tehdit zoruyla güneydoğu ve Avrupa Kürtlerinden zorla topladıkları milyarların üstünde oturup, Türkiye'yi tehdit ve hakaret etme gaflet ve cüretinde bulunurken, saz çalan Obama'nın Batı'nın bir projesi olduğu bizzat Öcalan tarafından dile getirilmesi, Karayılan'ın Kandil'den İran'a kaçtığı yönündeki haberler örgütteki dağılma ve bozgunu gözler önüne seriyor.
PKK-PYD ve HDP'yi asıl bozguna uğratan neden ise ABD'nin PKK'yı terör örgütü kapsamında değerlendirmesi, PYD'nin de PKK'nın bir kolu olduğu yönünde cılız da olsa bazı değerlendirmelerin yapılması olduğu anlaşılıyor. Suruç katliamını devlet yaptı, bahanesiyle asker ve polisleri katletmek suretiyle yeni bir şiddet dalgası başlatan PKK ve bu şiddet ve terörizmi kınamayarak teröre destek veren saz çalan Obama'nın Türkiye Partisi olduğu yalanını bilerek dillendirip HDP'ye oy vermeye seçmenleri yönlendiren zatlar unutmayın akan kanda sizin de payınız var.

Yenişafak

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;